poniedziałek, 21 grudnia 2020

Czym jest biuro podatkowe i jak je prowadzić?

Czym dokładnie jest biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy, czyli osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej, a która prowadzi działalność gospodarczą w odpowiednich warunkach, określonych przepisami prawa. Biuro rachunkowe świadczy podatnikowi usługi, które obejmują zakresem prowadzenie ksiąg rachunkowych lub ksiąg podatkowych. Usługi prowadzone w zakresie ksiąg rachunkowych mogą być świadczone zarówno przez osoby fizyczne jak i osoby prawne. W pierwszym przypadku osoby fizyczne muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz muszą spełniać wymagania, które określa prawo. W drugim przypadku- osoby prawne a także te jednostki, które nie posiadają osobowości prawnej działają we własnym imieniu i na własny rachunek. Podmioty, które powierzają im wykonanie określonych czynności, spełniają wymagania, które określone są w stosownym rozporządzeniu.

Aby prowadzić biuro rachunkowe, należy spełniać wiele warunków. Jednym z nich jest np. posiadanie odpowiedniego wykształcenia.

Aby prowadzić biuro rachunkowe należy spełnić wiele warunków. Oto one:

Trzeba powsiadać odpowiednie wykształcenie, tj. wyższe ekonomiczne o specjalności rachunkowość. Poza tym należy odbyć minimum dwuletnią praktykę w księgowości. Można również posiadać wykształcenie średnie zawodowe o kierunku rachunkowość, które osoba fizyczna uzyskała np. w szkołach publicznych lub szkołach niepublicznych. W tym przypadku osoba taka powinna odbyć przynajmniej pięcioletnią praktykę w księgowości.

Osoba, która chce prowadzić biuro rachunkowe musi mieszkać na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Nie powinna ona być karana za przestępstwa.

Kolejnym warunkiem, jaki musi spełnić dana osoba jest posiadanie świadectwa, które potwierdza kwalifikacje niezbędne do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Warunek wymaganego wykształcenia jest spełniony, jeżeli osoba, która ubiega się o świadectwo kwalifikacyjne posiada dyplom, świadczący o ukończeniu studiów wyższych na jednym z kierunków ekonomicznych lub też dyplom ukończenia studiów wyższych na dowolnym kierunku z jednoczesnym posiadaniem świadectwa ukończenia studiów podyplomowych z zakresu rachunkowości.



1 komentarz: